Barzani İsveç Başbakanı'nı kabul etti - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Barzani İsveç Başbakanı'nı kabul etti

IKBY Başkanı Barzani, İsveç Başbakanı Löfven'i Erbil'deki başkanlık konutunda kabul etti
Bu haber 913 kere okunmuş.26 Ekim 2016, Çarşamba - 17:54

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut  Barzani'nin, İsveç Başbakanı Stefan Löfven'i Erbil'deki başkanlık konutunda kabul  ettiği bildirildi. 
 
Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada Löfven'in Peşmerge  güçlerinin cephelerdeki başarısından ve Irak ordusuyla Peşmerge güçleri  arasındaki dayanışmadan memnuniyet duyduğu ifade edildi.
 
DEAŞ ile çatışmalarda hayatını kaybeden Peşmergelerden dolayı  Barzani'ye başsağlığı mesajlarını ileten Löfven, ülkesinin IKBY'ye yönelik  desteğinin süreceğini, Irak'taki askeri uzman sayısını arttıracaklarını belirtti.
 
Açıklamada Löfven'in Peşmergenin farklı etnik ve dini gruplara yönelik  hoşgörüsünden dolayı Barzani'ye teşekkür ettiği aktarıldı.İsveç Başbakanının DEAŞ'tan sonra bölge halkının geleceğinden endişeli oduğu, kadınların sosyal ve siyasi alanda karşılaştıkları zorluklardan bahsettiği kaydedildi.
 
Öte yandan Barzani ise, İsveç askeri uzmanlarının koalisyon  çerçevesinde Peşmerge güçlerini eğitmede önemli bir görev icra ettiğine  değinerek, İsveç hükümetine teşekkür etti.
 
İsveç ve halkının desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren  Barzani, İsveç'in IKBY'den gidenler için güvenli bir sığınak olduğunu belirtti.
 
"Kürdistan mezhepsel bir rekabetin tarafı olmayacaktır"
 
Barzani, "Kürdistan halkı hiçbir zaman mezhepsel bir rekabetin tarafı  olmayacaktır. Teröristlere karşı askeri savaşın yanı sıra siyasi ve sosyal  savaşın da yürütülmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
DEAŞ'ın Kürt halkına yönelik zulümlerinden bahseden Barzani'nin, DEAŞ  sonrası Musul'da yeni felaketler ve sorunların baş göstermemesi için Musul'un  geleceğinin temin edilmesi, özellikle Hristiyan ve Ezidi gibi etnik azınlıkların  haklarının garanti altına alınması için siyasi bir plan ve anlaşmanın  gerekliliğine dikkati çektiği aktarıldı.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 

buraya tıklayınız
Çok Okunanlar
AnketTümü
Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
 
haber yazılımı: buki