Barzani'den Türkiye'ye: Vana elinizde ama anlaşmamız var - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Barzani'den Türkiye'ye: Vana elinizde ama anlaşmamız var

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani 'Sınırları değiştirmeyeceğiz' açıklamasında bulundu.
Bu haber 2287 kere okunmuş.27 Eylül 2017, Çarşamba - 13:23

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, tartışmalı bağımsızlık referandumun ardından başta Türkiye olmak üzere bölgeye diyalog mesajı verdi.

Türkiye'yle ilişkilerinin geçmişine vurgu yapan Barzani, "Yapılan referandumun Türkiye'nin milli güvenliğine bir tehdit olarak algılanmasını istemiyoruz. Türkiye ile olan ilişkimiz eskiye dayalıdır ve devam edecektir. Kesinlikle sınırları değiştirmeyeceğiz. Sınırlar olduğu gibi kalacaktır. Türkiye ile diyaloğu geliştirmek istiyoruz. Türkiye bizim dışarıya açılan kapımızdır. Bölge için istikrar faktörü olacağız" dedi.

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik olası ekonomik yaptırımları hakkında konuşan Barzani, "Petrol boru vanası Türkiye' nin elindedir. Ama Türkiye ile imzalanan bir anlaşmamız var. Tam tersine biz doğalgaz borusu döşeme çalışması içindeyiz. Habur sınır kapısının kapatılması kimsenin çıkarına değil, her iki tarafta yaşayan halk zarar eder" ifadesini kullandı.

Barzani, Bağdat ile çözümü diyalogla sağlamak istediklerini belirterek "Savaşa gidecek bir bağımsızlık istemiyoruz. Bağdat ile diyalog yöntemleriyle çözüm istiyoruz" dedi.

timeturk.com

Etiketler: ikby   barzani   referandum   kurdistan   ybhaber  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 8 = ?

 

buraya tıklayınız
Çok Okunanlar
AnketTümü
Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
 
haber yazılımı: buki