Peygamber Efendimizin çokça ibadet etmemizi nasihat ettiği Berat Kandili Şaban ayının 15. gecesine denk geliyor. Mübarek üç aylar içerisinde manevi değeri yüksek bir gece olan Berat Gecesi Cuma gecesi idrak edilecek

Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece Berat Kandili olarak idrak edilecek. En derin anlamı af ve bağışlanma olan bu mübarek gecede Hazreti Peygamberimiz Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi manalara gelir.  Bu gece, Allah Teâlâ’nın ihsan ettiği bütün nimetlere şükretmeli, yapılan hatalar, günahlar için de tövbe istiğfar etmeli, cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir. Berat Kandili aynı zamanda Rahmet Gecesi gibi adlarla da anılır. Haliyle bu gecede günahlarınız için tövbe edip dua edilmeli.

BERAT GECESİNİN ANLAMI

Müslümanlar için büyük değer taşıyan, her sene ibadet ve dualarla kutlanan mübarek Berat Kandili, bu sene de geldi, çattı. Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Hz. Muhammed'in bir hadisi vardır; "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkınız. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." Ayrıca Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

BERAT GECESİNİN 5 ÖNEMİ

Berat Gecesinin beş ayrı özelliği vardır. Bütün hikmetli işlerin ayırımına başlanmasıdır. Bu gecede yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olmasıdır. İlâhi rahmetin bütün âlemi kuşatmasıdır. Allah'ın af ve bağışlamasının coşmasıdır. Peygamberimize tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olmasıdır.

BERAT GECESİ İBADETLERİ

Berat gecesinde Kur’an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

BERAT KANDİLİ DUASI

Peygamber Efendimiz aleyhissalâtü vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir; "Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin." Bazı mana büyüklerinin de şöyle bir duası vardır; "Allah’ım, şayet ismimi Saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."

Kaynak: Yeni Haber