HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde düzenlenen halk buluşmasında konuştu.

Temelli, "Diyarbakır’da Kürt sorunu yoktur” diyor. Seni Diyarbakır’da alkışlayanlar, senin şakşakçıların. Orada Kürt yok. Çünkü sen oraya gidince Kürt, Ankara’ya gidince kurtsun. Kimse böyle kardeşlik istemiyor. Bu kardeş muhabbetinden sıkıldık. Asıl olan eşit yurttaşlık temelinde aynı ülkede yaşamaktır. Bunu sağladınız mı, yok. O zaman size güle güle" dedi.

Temelli Erdoğan'a buzdolabı göndermesinde de bulunarak, "Bizim zamanımızda buzdolabı tüketimi artmış, diyor. Buna kim bilgi veriyorsa hayretle izliyoruz. Buzdolabının refah göstergesi olduğu yıllar 1930’lar" diye konuştu.

Temelli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

7 Haziran ve 1 Kasım öncesi gibi aynı oyunlar yine başladı. Yine düşmanlık yine savaş. HDP’ye yönelik saldırı girişimleri. Kulu’da biber gazı yedik. Bağışıklık sistemimiz alışmış. Geçen Balıkesir’deydik temiz hava iyi gelmedi çünkü gaza alışmışız” dedi. Temelli’nin mesajları şöyle:

16 yıl boyunca bu halka, bu topluma yasaklardan, yolsuzluklardan başka bir şey vermeyen iktidar şimdi kalkmış aynı şeyleri tekrar ediyor. Şimdi yine savaş senaryolarıyla karşımıza çıkıyor. Kandil meselesi önümüze geldi. Kandil’e gideceklermiş, şöyle olacakmış, böyle olacakmış. Bizim çocuklarımızın evlatlarımızın bedenleri üzerinden siyaset yapmayın. Kürt Anneleri de Türk anneleri de bu çocukları sen siyasetine alet yap diye dünyaya getirmedi. Türk anneleri de Kürt anneleri de çocukların mürüvvetini görmek istiyor.

KENDİLERİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Sürekli savaş politikasıyla insanları birbirbirine düşman ederek oy devşirmeye çalışıyorlar. Düştükleri durum budur. Bu savaş iktidarına hep birlikte karşı çıkmak sorundayız. Bu iktidar gidince oturup konuşacağımız bir iklim var olacaktır. Ama bu iktidar bunu engelliyor. Çünkü iktidarda kalmasının yolu savaş ve yolsuzluk ekonomisidir. Savaşa karşı çıkmanın yolu bu iktidara hayır demekten geçiyor. Kandil’e yönelik bu girişimi Türkiye’nin yegane siyaseti gibi anlatıyor. Bütün dikkatleri oraya çekerek 16 yıl boyunca iktidarda yaptıklarından kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.

ASIL OLAN EŞİT YURTTAŞLIK

“Diyarbakır’da Kürt sorunu yoktur” diyor. Seni Diyarbakır’da alkışlayanlar, senin şakşakçıların. Orada Kürt yok. Çünkü sen oraya gidince Kürt, Ankara’ya gidince kurtsun. Kimse böyle kardeşlik istemiyor. Bu kardeş muhabbetinden sıkıldık. Asıl olan eşit yurttaşlık temelinde aynı ülkede yaşamaktır. Bunu sağladınız mı, yok. O zaman size güle güle.

Bu ülkenin ilk sorunu Erdoğan sorunudur. 24 Haziran’da bu sorundan kurtuluyoruz. Çok ciddi bir sorun. Bizim zamanımızda buzdolabı tüketimi artmış, diyor. Buna kim bilgi veriyorsa hayretle izliyoruz. Buzdolabının refah göstergesi olduğu yıllar 1930’lar. İnsanlar 60’lardan beri buzdolabı kullanıyor.

demokrathaber.org