Kadın katliamlarında hükümet suç ortağı - Yeniceoba Haber | Bölgenin Sesi


Kadın katliamlarında hükümet suç ortağı

Güney Kürdistan'da kadına yönelik katliamlara karşı duyarlılık artıyor. Federal Bölge Hükümeti katliamlara karşı önlem almamakla suçlayan kadınlar, katliamlara sessiz kalmama çağrısı yaptı.
Bu haber 879 kere okunmuş.07 Ekim 2015, Çarşamba - 10:44

Geçtiğimiz günlerde Silêmanî'de 21 yaşındaki Sînor isimli kadının katledilmesine dönük kadınların tepkisi sürüyor. Güney Kürdistan'da kadına karşı şiddetin artış gösterdiğine dikkat çeken kadınlar, hükümetin önlem almamakla suç ortaklığı yaptığını dile getirdi. 

 

Davalar raflarda bekletiliyor 

Kadına yönelik artan şiddete karşı sessiz kalınmaması çağrısı yapan kadın aktivisti Necîbe Mahmud, şiddet davalarının mahkemelerin tozlu raflarında bekletildiğine dikkat çekti. Mahmud, En 3 Ekim günü Sinor adlı kadının da katledildiğini belirterek, "Bu, bölgemizde kadınlara karşı işlenen ilk ve son katliam değil maalesef. Günlük olarak kadın ölüm haberlerinin çoğaldığını görüyoruz. Cenazelerinin derelerde, sokaklarda teşhir edildiğine tanıklık ediyoruz. Dava dosyaları artık mahkemelerde tozlandı. Bu durumu kabul etmeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Artık kadınlara karşı şiddeti, saygısızlığı kabul etmiyoruz" diye konuştu. 

 

Hükümet suça ortak

Hükümeti kadın katliamlarına karşı sessiz kalmakla eleştiren Mahmud, şöyle devam etti: "Hükümet de sessiz kalıyor bu olaylara. Mahkemeler kadın katillerini tutuklamalı. Onları yargılamalı. Kadın örgütleri, sivil toplum kuruluşları kendisine insanım diyen herkes, bu katliamlara karşı sessiz olmamalı. Seslerini birleştirmeli, tek yumruk olmalı."

Sînor'un da sığınmaevinde kaldığına dikkat çeken Mahmud, bölge hükümetinin kadınlar için güvenli mekanlar oluşturmamasının suça ortaklık anlamına geldiğini söyledi. 

 

Kadın katliamları meşrulaştırılıyor

Özgür Toplum Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Zara Ahmed ise kadın katliamlarını sosyal medya üzerinden meşrulaştıranlara sert tepki gösterdi. "İnsanlar sosyal ağlar üzerinden o kadının fuhuş yaptığını, öldürülmeyi hak ettiğini söylüyor. Bu nasıl bir zihniyettir ki bu kadar vahşi olabiliyor? Bu kadın öldürüldü, şimdi suçlu kim?" diye soran Ahmed, başta kadın örgütleri olmak üzere parlamentonun bu durum karşısında sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

 

JINHA

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 

Çok Okunanlar
1
    AnketTümü
    Yeniceoba'da Muhtar Olarak Kimi Görmek İstersiniz
     
    haber yazılımı: buki