Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay, insanın hayatı boyunca tükettiği en saf besin olan anne sütünün bile çevresel etkilerle saflığını kaybettiğini belirterek, çeşitli kimyasalların, ilaçlar ve hatta makyaj malzemelerinin emziren annenin sütüne geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Akbay, dünyada ilk kez anne sütünü bu kimyasallardan ayıran bir filtre geliştirdiğini açıkladı. Yıllar önce kullandığı ilaçlar nedeniyle, bebeğini emziremeyince bu filtre üzerinde çalışmaya başlayan Akbay, projesine TÜBİTAK'ın da destek vermesiyle uluslararası patentini aldı.

MAKYAJ YAPKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Her türlü ilacın, antidepresanların, ağrı kesicilerin, antibiyotiklerin ve kalp ilaçlarının anne sütüne etkisi olduğunu belirten Akbay, "İlaçların dışında, saç boyası, makyaj malzemesi ve kimyasal madde içeren tüm ürünleri bu sınıfa dahil edebiliriz" dedi.

FİLTRENİN SÜTE 15 DAKİKALIK TEMASI SÜTÜ TAMAMEN ARINDIRIYOR

Filtrenin biberonlara ve saklama kaplarına da monte edilebildiğini belirten Akbay, "Filtre ile her ilaca ait olan spesifik antikoru, kuvvetli bir şekilde, kimyasal olarak ifade edecek olursak kovelent bağı ile bağlıyoruz. Dolayısıyla bu filtrenin üzerine antikorlar yapışıyor. Anten ile televizyon ilişkisi gibi sinyali yakalıyor ve sonrasında sütün içerisinden koparıyor. Filtrenin süte 15 dakikalık teması sütü tamamen arındırıyor" diye konuştu. İHA