Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Akşehir’in Hıdırlık Mevki civarındaki mahallelerde, Cihanbeyli merkezde ve Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde baş gösteren su azlığı sıkıntısını açmış olduğu derin su kuyuları ile gideriyor.

Akşehir Hıdırlık mevkiinde, Belediye Evleri Yarenler ve Kuruçay mahallelerinde yer alan mevcut su kuyularının suları bitmesi sebebiyle yeni derin su kuyusu açımı çalışması başlatan KOSKİ, 3 ayrı kuyu açımına başladı. Açılan ilk derin su kuyusundan 23litresaniye su elde edildi. Diğer kuyular ile ilgili çalışma devam ediyor.

Cihanbeyli İlçesi içme suyu İnsuyu Mahallesi’nde bulunan 3 adet sondaj kuyusundan karşılanıyordu. Yapılan tetkikler neticesinde su kuyularının yetersiz olduğu tespit edilmiş, ilçenin su sıkıntısı ile karşı karşıya kalma riskini ortadan kaldırmak için KOSKİ 3 ayrı derin su kuyusu açılmasına başladı. İki kuyu açımı tamamlandı. Kuyulardan 13 ve 12 litresaniye olmak üzere toplam 25litresaniye su elde edildi. Üçüncü kuyu açımı devam ediyor.

Beyşehir İlçesi Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmalar kendi imkânları ile su temini için çalışıyor, yeterince su temin edilemediği için de tanker ile su taşımak zorunda kalıyorlar idi. KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Beyşehir Organize Sanayi Bölgesinin su ihtiyacını karşılamak için 172 metre derinliğinde derin su kuyusu açımı gerçekleştirildi. Kuyudan 10 litresaniye su elde edildi.